Nahlédnutí za oponu blogu, aneb jak vzniká článek.

17. července 2015 v 19:32 | Maruška H. |  Příběhy mého blogu, aneb články.
Každý, kdo má blog, určitě ví coobnáší a že je potřeba mít svůj vlastní systém psaní. Ono se to nezdá, ale napsat takový článek je dost náročné a kolikrát na něm pracuji až tři dny. První den si na hrubo napíšu pár vět, druhý den se k článku vrátím a doplním ho do finální podoby. A třetí den? Celý text si znovu přečtu a opravím věty, které si mi už nelíbí. Věděli jste to? Proto si myslím, že je zajímavé tentokrát nepsat o tématech jako líčení a oblékání, ale umožnit vám nakouknout do srdce blogu a dozvědět se, jak celé dílo vzniká.

Téma

Hned tento první bod mi dává nejvíce zabrat! Nejde si říct "Ták a teď si sednu a napíšu článek," musí se vymyslet téma. Někdy mám úplně vygumované chvíle a za boha mě nenapadá o čem bych psala a jindy mě napadá jedno za druhým, až nestíhám psát!

Začínáme!

Když mě napadne, jakému tématu bych článek věnovala, vymyslím si v hlavě "kostru" a zda by se dalo ve článku rozepsat. Když téma tímhle testem projde, jde se na samotné vytváření. Prostoru pro psaní na Blogu.cz už nedůvěřuju. Kolikrát se mi stalo, že se mi celý článek smazal, neuložil, nebo mi při finálním ukládání spadl internet. Články píšu ve Wordu a pak je jen zedituji do blogu.
Buď a nebo.

Jak jsem psala v úvodu, článek nedokážu napsat za jeden den. Tedy, asi bych to dokázala, ale po pár přečtení by se mi nelíbil. Snažím se do článků dát všechno a nejednou se mi stalo, že jsem napsaný článek smazala s tím, že je na hovno na nic. To je první problém - čas. Kdybych měla článek vydávat každý den, denně bych musela pracovat na X článcích. Další zádrhel je, že nedokážu psát a dělat u toho něco jiného. Veškerá hudba, televize a youtube musí jít stranou. Soustředit se na dvě věci umím, kort v učení :D. Ale psát článek + jiná činnost? Tak tohle je pro mě rovnice, která nefunguje. Co vás může překvapit je, že když píšu, potřebuju si věty diktovat nahlas. Když je vymýšlím, nebo čtu v duchu, dělám hodně chyb a věty nedávají smysl.

Fotky

Fuu, mám osypky jen, když to píšu. Když dělám fotočlánek, nebo fotky produktů, zabere to klidně tři hodiny! Nejprve musím objevit tu spárvnou kompozici a místo, kde budu fotit. Každý jednotlivý produkt fotím minimálně desetkrát ze všech různých úhlů. Nastává práce v počítači, kdy se musím v té hromadě obrázků prohrabat a vybrat ty nejlepší. Ty potom upravím, dám efekt, zmenším na rozměry blogu a vkládám do článku.
A přesně proto neuznávám blogerky, co fotky zkopírují a do článku jen vloží.

Nadpis

Mezi resty při psaní článků, je také nadpis. Kromě toho, že právě nadpis může při vyhledávání přivést na vaše stránky více čtenářů, také musí zaujmout. Cílem je v jedné větě nějak vystihnout obsah, ale zajímavě. Píšu ho vždy jako poslední a hrozně mě baví ho vymýšlet!

Pár zajímavostí blogu Maruška H.


1, Hrozně často v článích píšu frázi "Co si budeme povídat..."

2, Blog se dřív jmenoval Molly Heddy Law, což byl můj pseudonym, aby na stránky nepřišel někdo, koho znám.

3, Články se snažím vydávat přesně v 0:00. A proč? Dejme tomu, že článek napíšu ve středu, ale je už 20:00 a kdybych ho vydala, nenapíše se "středa večer", ale prostě jen středa. Ale když článek vydám v 0:00, plno lidí si ho může ještě před spaním přečíst a zároveň už bude napsané, že jsem ho vydala ve čtvrtek. Takže nemusím spěchat s dalším článkem, ale krásně si to posunu o jeden den!

4, O blogu ví snad už celá moje rodina :D. Vždy mi je hrozně trapně když si představím, jak čtou mé články.

5, Neumím dělat desingy! Jednou za pár let se mi poštěstí a to, co dám dohromady, i vypadá. Ale jinak moje výsledné desingy vypadjí jak nakreslené v malování.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kika | Web | 17. července 2015 v 19:52 | Reagovat

ani ja neviem robiť designy :-D aj to vidno na mojom blogu. ale pekný článok. Nenapíšeš niečo o tom ako si rozbehla blog?

2 Maruška H. | E-mail | Web | 17. července 2015 v 19:56 | Reagovat

[1]: Děkuju :-) Dobrý nápad, to bych mohla! :-)

3 Lenka | Web | 18. července 2015 v 17:19 | Reagovat

Já designy taky zrovna moc neovládám, mám prostě ráda tu svou jednoduchou klasiku, kterou můžeš vidět na mým blogu..:D těžší bych asi ani nezvládla a nejspíš by se mi ani nelíbil :D

4 Chloé | Web | 19. července 2015 v 10:29 | Reagovat

Pekný článok :) Nenapadlo by ma urobiť takýto "backstage" k blogovaniu :) Super layout

5 Em Age | Web | 26. července 2015 v 20:29 | Reagovat

Já mám třeba takový nešvar, že napíšu článek a čím déle tam je, tím více se mi nelíbí, a tak ho nakonec smažu a pokusím se přijít s něčím lepší. Do blogu se ale nenutím - když mě nic nenapadá, většinou prostě jen komentuju ostatní blogy, což mě ale taky moc baví. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.